Bytové divadlo v podání Taking Off Company sází na autenticitu

bytové divadloVe čtvrtek 2. října 2014 se v rámci festivalu ...příští vlna/next wave... představí nový autorský projekt Kláry Hajdinové a Alexandry Ptáčkové. Pod mnohoznačným názvem ME se skrývá inscenace, jež vznikla z improvizací na téma sebeláska, sebepoznání a nezdravé vztahy. Obnovuje tradici tzv. bytového divadla, kde se divadelní prostor přesouvá do klasického bytu a tím umožňuje divákovi vstoupit mnohem intimněji do příběhu.


Intimní a místy humorná zpověď vznikla z improvizací na dané téma. Element auten-ticity je pro obě protagonistky zásadní. „To, co divák uslyší, se skutečně stalo. A děje se nám všem. Pořád dokola. Proč?“, předesílá jedna z autorek Alexandra Ptáčková. Prvním impulsem k vytvoření intimně laděné inscenace bylo podle druhé autorky a herečky Kláry Hajdinové uvědomění si ztráty sama sebe. „Poté, co jsem se rozešla s přítelem, jsem si poprvé uvědomila, že se neustále snažím někomu zavděčit a žít podle cizích představ. Toto zjištění bylo prvním krokem na cestě k sebepoznání a při-jetí sama sebe. Právě o tom chceme v našem představení hovořit: o zážitcích a zra-něních, které si neseme z dětství a které si způsobujeme nezdravými vztahy. A také o sebelásce.“

Aby téma lépe vyznělo, rozhodli se tvůrci opustit tradiční prostor divadla a přesunout se do obyčejného bytu. Režisér Ivo Kristián Kubák, známý oblibou v uvádění inscenací v nedivadelních prostorech, dodává: „S herečkami jsme hledali způsob, jak jejich osobní příběhy sdělit, jakým  slovníkem, jakým příběhem a s jakou intenzitou. Bytové divadlo se ukázalo ideální: nabídlo potřebnou intimitu prostoru a blízkost sdělení, a především rozmanitost situačních a hereckých prostředků.”

 

bytové divadlo


Přesun z divadla do bytu je výzvou i pro slovenskou výtvarnici Dašu Krištofovičovou: „Je to věc, do které je třeba vložit víc energie než obvykle, protože nejde jen o „deko-rování“ jednoho prostoru, ale hned několika najednou. Tyto prostory musí navíc na-vzájem ladit a vytvářet dojem celku. Oproti jevišti je tu ještě “nevýhoda” blízkosti, neboť divák si v tomto prostoru všimne každého detailu.”

Divadelní skupina Taking Off Company vznikla v roce 2011 z iniciativy absolventek VOŠH Kláry Hajdinové a Alexandry Ptáčkové. Ty přizvaly ke spolupráci režiséry Ivo Kristiána Kubáka a Lucii Málkovou. Jejich prvním společným projektem byla inscena-ce švýcarské autorky Laury de Weck „Oblíbenci“, uvedená v pražském Paláci Akropo-lis. Po třech letech se stejná skupina vrací zpět, tentokráte s autorským představením s tajemným názvem ME. Představení má omezenou kapacitu 21 osob.

Premiéra: 2. října v 19 a 21 hodin
Další reprízy: 6. 10. (19 hodin), 21. 10., 22. 10, 10. 11., 11. 11., 10. 12., 11. 12. vždy v 19 hodin a 21 hodin

Hrají: Klára Hajdinová a Alexandra Ptáčková   
Režie: Ivo Kristián Kubák
Výprava: Daša Krištofovičová
Dramaturgie: Lucie Málková
Produkce: Jana Ada Kubíčková
Producent: o.s. Divadlo Unlimited


Text: Kristýna Šrolová
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání