Bytové divadlo v podání Taking Off Company sází na autenticitu

bytové divadloVe čtvrtek 2. října 2014 se v rámci festivalu ...příští vlna/next wave... představí nový autorský projekt Kláry Hajdinové a Alexandry Ptáčkové. Pod mnohoznačným názvem ME se skrývá inscenace, jež vznikla z improvizací na téma sebeláska, sebepoznání a nezdravé vztahy. Obnovuje tradici tzv. bytového divadla, kde se divadelní prostor přesouvá do klasického bytu a tím umožňuje divákovi vstoupit mnohem intimněji do příběhu.


Intimní a místy humorná zpověď vznikla z improvizací na dané téma. Element auten-ticity je pro obě protagonistky zásadní. „To, co divák uslyší, se skutečně stalo. A děje se nám všem. Pořád dokola. Proč?“, předesílá jedna z autorek Alexandra Ptáčková. Prvním impulsem k vytvoření intimně laděné inscenace bylo podle druhé autorky a herečky Kláry Hajdinové uvědomění si ztráty sama sebe. „Poté, co jsem se rozešla s přítelem, jsem si poprvé uvědomila, že se neustále snažím někomu zavděčit a žít podle cizích představ. Toto zjištění bylo prvním krokem na cestě k sebepoznání a při-jetí sama sebe. Právě o tom chceme v našem představení hovořit: o zážitcích a zra-něních, které si neseme z dětství a které si způsobujeme nezdravými vztahy. A také o sebelásce.“

Aby téma lépe vyznělo, rozhodli se tvůrci opustit tradiční prostor divadla a přesunout se do obyčejného bytu. Režisér Ivo Kristián Kubák, známý oblibou v uvádění inscenací v nedivadelních prostorech, dodává: „S herečkami jsme hledali způsob, jak jejich osobní příběhy sdělit, jakým  slovníkem, jakým příběhem a s jakou intenzitou. Bytové divadlo se ukázalo ideální: nabídlo potřebnou intimitu prostoru a blízkost sdělení, a především rozmanitost situačních a hereckých prostředků.”

 

bytové divadlo


Přesun z divadla do bytu je výzvou i pro slovenskou výtvarnici Dašu Krištofovičovou: „Je to věc, do které je třeba vložit víc energie než obvykle, protože nejde jen o „deko-rování“ jednoho prostoru, ale hned několika najednou. Tyto prostory musí navíc na-vzájem ladit a vytvářet dojem celku. Oproti jevišti je tu ještě “nevýhoda” blízkosti, neboť divák si v tomto prostoru všimne každého detailu.”

Divadelní skupina Taking Off Company vznikla v roce 2011 z iniciativy absolventek VOŠH Kláry Hajdinové a Alexandry Ptáčkové. Ty přizvaly ke spolupráci režiséry Ivo Kristiána Kubáka a Lucii Málkovou. Jejich prvním společným projektem byla inscena-ce švýcarské autorky Laury de Weck „Oblíbenci“, uvedená v pražském Paláci Akropo-lis. Po třech letech se stejná skupina vrací zpět, tentokráte s autorským představením s tajemným názvem ME. Představení má omezenou kapacitu 21 osob.

Premiéra: 2. října v 19 a 21 hodin
Další reprízy: 6. 10. (19 hodin), 21. 10., 22. 10, 10. 11., 11. 11., 10. 12., 11. 12. vždy v 19 hodin a 21 hodin

Hrají: Klára Hajdinová a Alexandra Ptáčková   
Režie: Ivo Kristián Kubák
Výprava: Daša Krištofovičová
Dramaturgie: Lucie Málková
Produkce: Jana Ada Kubíčková
Producent: o.s. Divadlo Unlimited


Text: Kristýna Šrolová
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání