MUZIKÁL KUDYKAM - Velké myšlenky v netradičním podání

muzikál Kudykam Už koncem října měl ve Státní opeře Praha premiéru nový muzikál Kudykam, jehož autory jsou Petr Hapka a Michal Horáček. Od té doby má na svém účtu mnoho chvály, ale i kritiky. Láká Vás zajít na představení, ale zatím stále váháte? Patříte-li mezi náročné diváky, kteří se nespokojí s běžným typem muzikálů, nebojte se okusit Kudykamovo kouzlo. Sám Horáček představení nazývá spíše lyrikálem, jde mu totiž hlavně o slovní sdělení.


„Co je to pokoj – a co z nouze skrýš? V té mojí kočkou sotva zatočíš…“, těmito slovy z písně „V penziónu Svět“ začíná dvou a půl hodinový příběh. Jeho hlavní postavou je mladý Martin, který žije ve svém pokoji v penziónu Svět a přemýšlí, zda je lepší držet se svého jistého a zůstat v pokoji, nebo se vypravit za jeho zdi – do nejistoty a neznáma. Neví kudy kam, a právě v této chvíli se na scéně objevuje Kudykam, Martinův budoucí průvodce, který v podstatě ztvárňuje jeho duševní rozpoložení.


muzikál KudykamNakonec se mladík přeci jen rozhodne překonat svůj strach a vyrazí na cestu. Sílu mu dodává myšlenka na strýce, jenž se prý kdysi rozhodl stejně a dostal se daleko. Martin si musí projít mnohými situacemi, Kudykam mu pomáhá nastínit jejich řešení, konečné rozhodnutí je však na něm samotném. A tak je to právě on sám, s kým svádí největší a nejtěžší boj, když musí poznat co je správné a co ne.


V příběhu je zachyceno mnoho zajímavých myšlenek, jako například „co hledáme ve světě, mnohdy zjistíme, že máme doma“ nebo „ne vždy udílí rodina (starší) ty nejlepší rady, proto je potřeba vždy zvážit možnosti a dělat občas svá vlastní rozhodnutí“. V Kudykamovi je zachyceno mnoho lidských vlastností a pocitů. Od závisti, naprosté naivity, touhy po lásce, osamocenost, po víru a naději v něco lepšího.


Ve značné míře je tento muzikál velmi netradiční. Jde o písňový text sepsaný do 2009 veršů zpracovaný na hudbu Petra Hapky. Kdo by se tedy těšil, že uslyší oblíbené písně v klasickém podání, velmi by se mýlil. Pokud se chystáte tento lyrikál navštívit, nebojte se – není slátaninou všeho možného, jak mnozí kritici tvrdí. Opírá se však o hlubší filozofii a zachycuje mnoho myšlenek, u kterých je potřeba se chvíli pozastavit a zamyslet.


muzikál KudykamNa rozdíl od většiny ostatních muzikálů, kde jsou diváci zvyklí, že povětšinou příběh znají, nebo je děj natolik jednoduchý, že jej pochopí záhy, je Kudykam něčím novým a unikátním. Snaží se svého diváka duševně obohatit, varovat ho před stereotypním stádovým chováním a ukázat mu rovinu individuálního jedince. Jediné, co k vytknutí opravdu vybízí, je délka představení, protože i náročný divák neví, jak si ke konci sednout, aby vydržel. Avšak i toto je opodstatněné, vzhledem k množství myšlenek, které jsou zde zachyceny.

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: www.kudykam.net, Daniela Dostálová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání