Mnoho povyku pro nic: Menzelova letní hříčka

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 2014Letní shakespearovské slavnosti se letos nesou i v duchu jubilea. Slavný dramatik se totiž narodil přesně před 450 lety. Premiérou bude už od 24. června komedie Mnoho povyku pro nic v nastudování známého režiséra Jiřího Menzela. Na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu už se v posledních dnech pilně zkouší.


Tuto komedii vyprávějících o dvou nevšedních párech napsal William Shakespeare v roce 1599 a její podoby už byly inscenovány mnohokrát. Tentokrát oslovil překladatel Martin Hilský slavného režiséra Jiřího Menzela. „Libila se mu moje inscenace Povyku v Jihočeském divadle v roce 2008, a tak mě přemluvil, abych ji nastudoval znovu pro Letní shakespearovské slavnosti. Pro mě je to prostě letní hříčka. Večerní pohlazení o lásce,“ řekl Menzel.

Slavný filmový i divadelní režisér není nováčkem ani na této akci, vždyť jeho Veselé paničky Windsorské jsou na repertoáru slavností už šestým rokem, ale ani ohledně samotného Shakespeara. Jeho hry režíroval nejen v Českém Krumlově, ale i v zahraničí, třeba v Dubrovníku či finském Tampere.

 

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 2014


Podle Menzela se musí komedie umět pečlivě nacvičit, aby inscenace měla řád a aby to herce těšilo. „Držím se zásady, že divadlo patří hercům, nikoli režisérovu egu. Moje představení nejsou okázalá, nepřitahují snoby, ale diváky,“ prohlásil oscarový režisér. Ten obsadil řadu mladých herců, s nimiž pracoval poprvé. „Mám výhodu v tom, že rychle odhadnu, jakou má nový herec osobnost. Nežádám po nich, aby šli proti svému typu, ale aby v sobě tu osobnost nacházeli.“

V hlavních rolích inscenace Mnoho povyku pro nic, kterou mohou diváci zhlédnout už od 24. června, se představí Miloš Vávra, Václav Jílek, Radúz Mácha či Petra Horváthová, ale i zkušenější herci Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Jan Révai nebo Pavel Nový. Začátek představení je ve 20.30 hodin. Vstupenky jsou v předprodeji k dostání v rozmezí od 290 do 890 Kč.


Text: Pavel Urban
Foto: Viktor Kronbauer, oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání