Mnoho povyku pro nic: Menzelova letní hříčka

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 2014Letní shakespearovské slavnosti se letos nesou i v duchu jubilea. Slavný dramatik se totiž narodil přesně před 450 lety. Premiérou bude už od 24. června komedie Mnoho povyku pro nic v nastudování známého režiséra Jiřího Menzela. Na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu už se v posledních dnech pilně zkouší.


Tuto komedii vyprávějících o dvou nevšedních párech napsal William Shakespeare v roce 1599 a její podoby už byly inscenovány mnohokrát. Tentokrát oslovil překladatel Martin Hilský slavného režiséra Jiřího Menzela. „Libila se mu moje inscenace Povyku v Jihočeském divadle v roce 2008, a tak mě přemluvil, abych ji nastudoval znovu pro Letní shakespearovské slavnosti. Pro mě je to prostě letní hříčka. Večerní pohlazení o lásce,“ řekl Menzel.

Slavný filmový i divadelní režisér není nováčkem ani na této akci, vždyť jeho Veselé paničky Windsorské jsou na repertoáru slavností už šestým rokem, ale ani ohledně samotného Shakespeara. Jeho hry režíroval nejen v Českém Krumlově, ale i v zahraničí, třeba v Dubrovníku či finském Tampere.

 

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 2014


Podle Menzela se musí komedie umět pečlivě nacvičit, aby inscenace měla řád a aby to herce těšilo. „Držím se zásady, že divadlo patří hercům, nikoli režisérovu egu. Moje představení nejsou okázalá, nepřitahují snoby, ale diváky,“ prohlásil oscarový režisér. Ten obsadil řadu mladých herců, s nimiž pracoval poprvé. „Mám výhodu v tom, že rychle odhadnu, jakou má nový herec osobnost. Nežádám po nich, aby šli proti svému typu, ale aby v sobě tu osobnost nacházeli.“

V hlavních rolích inscenace Mnoho povyku pro nic, kterou mohou diváci zhlédnout už od 24. června, se představí Miloš Vávra, Václav Jílek, Radúz Mácha či Petra Horváthová, ale i zkušenější herci Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Jan Révai nebo Pavel Nový. Začátek představení je ve 20.30 hodin. Vstupenky jsou v předprodeji k dostání v rozmezí od 290 do 890 Kč.


Text: Pavel Urban
Foto: Viktor Kronbauer, oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání