Ať žije rokenrol! Trochu jiný muzikál

Ať žije rokenrol!
Nový původní muzikál autorské dvojice Karla Šípa a Petra Jandy nazvaný Ať žije rokenrol!, můžeme od 20. října vidět v Divadle Broadway. Pro českého fanouška tohoto žánru bude velmi příjemnou změnou. Kvalitní obsazení, odlehčený pohled do minulosti, ale hlavně živá kapela přímo na jevišti, to je jistě lákavá nabídka.

 

Ať žije rokenrol!Muzikál „Ať žije rokenrol!“ vtáhne diváky do konce 50. a začátku 60. let minulého století, kdy v Československu vládl komunistický režim a pomalu se do naší země všelijakými cestičkami dostávaly ze západu hudební nahrávky, včetně těch rokenrolových. „Tento muzikál je zcela původní,“ uvedl autor libreta i textů Karel Šíp. Ten je pamětníkem oněch dob, stejně jako autor hudby Petr Janda, který jako člen skupiny Olympic dokonce aktivně bojoval proti režimu, aby se taková hudba mohla uplatnit i v Československu. „S Petrem jsme se nechali inspirovat úsměvnými vzpomínkami na první opojné zvuky elektrických kytar, noční mejdany, první ochutnávky drog a s tím související trable a těžkosti s vrchností, která marně ucpávala všechny možné kanály, kudy k nám mohl rokenrol pronikat. A právě o tom je náš muzikál,“ nastínil Šíp.

Jednou z rokenrolových hvězd se tehdy stal i hlavní hrdina muzikálu, Ronny. Tomu se líbí muzika, ale také mladá svazačka Yvetta z jejich žižkovského činžáku. Její tatínek, stranický funkcionář Radimecký, orientuje dceru k východu, Ronny naopak obdivuje všechno ze západu. Tím si působí problémy, jak s Yvettou, tak s rokenrolem. Hudba je však v muzikálu velmi rozmanitá a nabízí různé nálady a atmosféry. Nejlákavější je v tomto ohledu fakt, že všechno bude hrát živá kapela přímo na jevišti. „Když mi to dal Karel Šíp přečíst, pobavil jsem se. Když jeho texty vyvolají v mé tiché pracovně úsměv, tak je to většinou dobré. Pustili mi pak i hudbu a ta byla výborná. Třetím důvodem, proč jsem do toho šel, byl fakt, že já sám jsem v jedné takové kapele kdysi hrál a zpíval,“ řekl režisér inscenace Viktor Polesný.

Ať žije rokenrol!I Petru Jandovi se na muzikálu dělalo dobře. „S Karlem jsme, kromě jedné písničky „Býk“, nikdy nic nenapsali. Bylo to příjemné, ale musím říct, že Karel je trochu terorista. Nutil mě, abych psal hudbu dopředu. Když jsem mu třeba večer poslal novou píseň, říkal jsem si, že bude pár dní klid. Ale když jsem ráno otevřel mail, už tam byl od něj text. Honil mě dost, a přesto jsme to psali rok a půl,“ prohlásil Janda.

 

Zkoušky na muzikál jsou v plném proudu. Premiéra je naplánována na 20. 10. 2010. „Zkoušíme čtvrtý týden, takže ten optimální pohled ještě trochu hledáme. Pro mě je to ale úplně jiné, než co jsem doposud dělal. Hraji mladého rokenrolového zpěváka Ronnyho, který je neustále opilý a pod vlivem různých návykových látek. Já si ho představuji jako Johna Travoltu, jako takového šoumena,“ poodkryl charakteristiku hlavní postavy Ronnyho jeden z jeho představitelů Tomáš Löbl. Yvettu hraje v jedné alternaci také Lucie Vondráčková, s níž si spolupráci Löbl pochvaluje. „Ona je velký profesionál. Když člověk potřebuje poradit, nebo si to potřebuje vyzkoušet ještě jednou, tak mu vždycky vyjde vstříc,“ dodal Löbl. Mezi dalšími známými jmény z hereckého obsazení můžeme zmínit například Andreje Hryce, Petru Černockou, Petru Janů, Aleše Hámu, Viléma Čoka, Bohouše Josefa, Martu Jandovou či Martina Poštu.

Ať žije rokenrol!

 Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání