Antonius a Kleopatra se milují s nadšením i napětím

Shakespearovské slavnosti - Antonius a Kleopatra
Další hrou v rámci Letních shakespearovských slavností je skutečný antický příběh Antonius a Kleopatra, který je na Pražském hradě hrán v česko-slovenském znění v nastudování režiséra Michala Vajdičky od 17. srpna. Jaké úspěchy tato hra slaví?

Úvodní večer historické inscenace propršel a už tak krásné a napínavé představení dostalo zvláštní nádech, jak pro statečné herce, tak pro diváky krčící se v chladném počasí v pláštěnkách.Shakespearovské slavnosti - Antonius a KleopatraSlovenské zpracování Shakespearovy historické tragédie mělo premiéru před dvěma lety na Bratislavském hradě a už loni na Letních slavnostech v Praze sklízelo pozitivní ohlasy. Také letos se mohou diváci přesvědčit o tom, že herecké výkony, scéna, kostýmy i hudba jsou v tomto případě skvěle skombinované atributy úspěšné hry.

 

Římský vojevůdce Marcus Antonius (Ján Koleník) miluje egyptskou královnu Kleopatru (Henrieta Mičkovicová), ovšem válečná a politická situace mu staví do cesty Caesara (Ľuboš Kostelný). Představení je však skvěle obsazené i v dalších rolích. Agrippa hraje Ján Révai, mužného Enobarba Petr Halberstadt (ten hraje ve stejném díle v brněnském národním divadle postavu Antonia). Kleopatřinu služku Charmian ztvárnila Zuzana Kanócz a sluhu Alexase Csongor Kassai. Znění je tak půvabně česko-slovenské, na což si ale diváci rychle zvyknou.

 

Velmi pozoruhodně byla vyřešena scéna, kterou měl na svědomí Pavol Andraško. Dvě kostky z černého plexiskla vedle sebe symbolizovaly souboj Říma a Egypta. Výtečné oživení dramatické inscenace přinesla hudba Petera Mankoveckého. Nádherné dobové kostýmy vytvořila Jana Hurtigová.

Shakespearovské slavnosti - Antonius a Kleopatra


Tragické okolnosti přinutily Antonia vzít si Ceasarovu sestru Octavii, ovšem sám stále jezdí za svou láskou Kleopatrou. Ceasar zjistí, že Antonius Octavii podvádí a rozpoutá s Egyptem válku. Tu Ceasar snadno ovládne a vyzve Kleopatru, aby se přidala na jeho stranu. Antonius to cítí jako zradu. No a závěry Shakespearovských tragédií už všichni dobře známe.

 

Představení poznamenal po celou jeho dobu snášející se vydatný déšť. V samotném závěru pak Charmian v dramatické chvíli po boku Kleopatry vyzývá kapky zvoláním „Spúst sa dážď!“ A ačkoliv šlo o situaci velmi tragickou, vyvolala tato věta velkou salvu smíchu. Nezbývá tedy, než popřát tomuto výtečnému představení v dalších dnech lepší počasí, v rámci Letních shakespearovských slavností se totiž Antonius a Kleopatra bude hrát až do soboty 21. srpna.Text: Pavel Urban
Foto: Viktor Kronbauer, Agentúra JAY
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání