Antonius a Kleopatra se milují s nadšením i napětím

Shakespearovské slavnosti - Antonius a Kleopatra
Další hrou v rámci Letních shakespearovských slavností je skutečný antický příběh Antonius a Kleopatra, který je na Pražském hradě hrán v česko-slovenském znění v nastudování režiséra Michala Vajdičky od 17. srpna. Jaké úspěchy tato hra slaví?

Úvodní večer historické inscenace propršel a už tak krásné a napínavé představení dostalo zvláštní nádech, jak pro statečné herce, tak pro diváky krčící se v chladném počasí v pláštěnkách.Shakespearovské slavnosti - Antonius a KleopatraSlovenské zpracování Shakespearovy historické tragédie mělo premiéru před dvěma lety na Bratislavském hradě a už loni na Letních slavnostech v Praze sklízelo pozitivní ohlasy. Také letos se mohou diváci přesvědčit o tom, že herecké výkony, scéna, kostýmy i hudba jsou v tomto případě skvěle skombinované atributy úspěšné hry.

 

Římský vojevůdce Marcus Antonius (Ján Koleník) miluje egyptskou královnu Kleopatru (Henrieta Mičkovicová), ovšem válečná a politická situace mu staví do cesty Caesara (Ľuboš Kostelný). Představení je však skvěle obsazené i v dalších rolích. Agrippa hraje Ján Révai, mužného Enobarba Petr Halberstadt (ten hraje ve stejném díle v brněnském národním divadle postavu Antonia). Kleopatřinu služku Charmian ztvárnila Zuzana Kanócz a sluhu Alexase Csongor Kassai. Znění je tak půvabně česko-slovenské, na což si ale diváci rychle zvyknou.

 

Velmi pozoruhodně byla vyřešena scéna, kterou měl na svědomí Pavol Andraško. Dvě kostky z černého plexiskla vedle sebe symbolizovaly souboj Říma a Egypta. Výtečné oživení dramatické inscenace přinesla hudba Petera Mankoveckého. Nádherné dobové kostýmy vytvořila Jana Hurtigová.

Shakespearovské slavnosti - Antonius a Kleopatra


Tragické okolnosti přinutily Antonia vzít si Ceasarovu sestru Octavii, ovšem sám stále jezdí za svou láskou Kleopatrou. Ceasar zjistí, že Antonius Octavii podvádí a rozpoutá s Egyptem válku. Tu Ceasar snadno ovládne a vyzve Kleopatru, aby se přidala na jeho stranu. Antonius to cítí jako zradu. No a závěry Shakespearovských tragédií už všichni dobře známe.

 

Představení poznamenal po celou jeho dobu snášející se vydatný déšť. V samotném závěru pak Charmian v dramatické chvíli po boku Kleopatry vyzývá kapky zvoláním „Spúst sa dážď!“ A ačkoliv šlo o situaci velmi tragickou, vyvolala tato věta velkou salvu smíchu. Nezbývá tedy, než popřát tomuto výtečnému představení v dalších dnech lepší počasí, v rámci Letních shakespearovských slavností se totiž Antonius a Kleopatra bude hrát až do soboty 21. srpna.Text: Pavel Urban
Foto: Viktor Kronbauer, Agentúra JAY
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání