Carmen, která vás polapí

Klasika pod hvězdamiCarmen – krásná dívka, jež si dokáže obtočit kolem prstu každému muže. Stejně tak očaruje i stejnojmenná opera Georgese Bizeta diváky, kteří navštíví projekt Klasika pod hvězdami. Ten se pořádá již třetím rokem na deseti českých a moravských zámcích. Nemusíte být skalní příznivci opery, abyste si dokázali představení vychutnat. Carmen pod hvězdami je nezapomenutelná.


Psal se 3. březen 1875 a diváci pařížské Komické opery zhlédli premiéru francouzského spisovatele Georgese Bizeta. Místo úspěchu se však setkala s nepochopením. Pro tehdejší osazenstvo bylo dílo zkrátka moc naturalistické. Úspěch Carmen slavila až v říjnu 1875 ve vídeňské Dvorní opeře, následně pak už sklízela úspěchy v jedné zemi za druhou. Bohužel toho se autor již nedočkal.

Klasika pod hvězdamiKlasika pod hvězdami je open-air projekt, v rámci něhož je v prostředí mnoha zámků a přilehlých prostor uváděna každý rok jedna opera světového věhlasu, kterou si zvolí prostřednictvím hlasování na internetu diváci. První rok se návštěvníci mohli setkat s operou Rusalka českého skladatele Antonína Dvořáka. Loni pak s Verdiho Nabuccem. Předchozí ročníky slavily úspěch a zpracování Carmen, kterou si diváci odhlasovali pro letošní rok, není výjimkou.

„Navštívili jsme již předchozí ročníky. Operu normálně nevyhledáváme, ale Klasiku pod hvězdami si nenecháme utéct. Tady v krásném parku orlického zámku je opera nezapomenutelným zážitkem,“
svěřila se nadšená návštěvnice akce před začátkem představení. Pravdou je, že na nádherném prostředí se shodne snad každý. Pokud jste s operou nenavázali ještě kontakt, je Klasika pod hvězdami skvělou příležitostí, jak to napravit, neboť atmosféra v blízkosti nějaké krásné historické budovy je nesrovnatelná s tou v divadle.

Během představení nahlédnete do prostředí Španělska roku 1830, setkáte se s příběhem neopětované lásky a poznáte, k čemu může být člověk dohnán zlomeným srdcem. Příběhem a výkony aktérů budete uchváceni natolik, že budete mít pocit, že jste jen další muž, kterého si Carmen omotala kolem prstu a nehodlá jej pustit. Tato role svérázné a sebevědomé ženy byla ztvárněna Galií Ibragimovou, která se role chopila takovým způsobem, že vás chvílemi zamrazí. Pokud nejste milovník opery, možná budete ze začátku zkoušet vzdorovat, ale nakonec podlehnete vábivému šarmu, stejně jako Nikolaj Višnjakov v roli Dona Josého podlehne kouzlu Carmen. Jednoho z největších aplausů se dočkal také Richrd Haan za ztvárnění statečného toreadora Escamilla, který na jevišti není až tak často jako ostatní hlavní aktéři, za to však jeho výstup uchvátí.

Klasika pod hvězdamiVelkolepá výprava je dokonalá a skvěle sehraná. V dnešní době je celkem umění dokázat skloubit více prvků dohromady a nechat je mezi sebou vytvořit určitou harmonii. S tímto případem se však v Carmen nesetkáte, neboť režiséru Martinu Otavovi se podařilo jednotlivé prvky zakomponovat do sebe tak, že navzájem nevyčnívají nad ostatní, ani se nijak neomezují. Je zde opravdu skvěle zkombinován jak operní zpěv s baletem, tak i zpěv sólistů s výstupy sborů. Jako v případě Chlapeckého sboru Pueri Gaudentes nebo Dětské sboru Brno budete jen stále dokola žasnout. Velkého ohlasu se dočkal také závěrečný ohňostroj, který zakončil večerní více jak tří hodinové představení.

Pokud jste promeškali dosavadní představení Carmen, nemusíte se obávat, že jste přišli o šanci získat nezapomenutelný zážitek. Máte ještě mnoho příležitostí, jak to napravit, neboť projekt je zakončen až 24. srpna vystoupením v Ploskovicích. Lísky lze zakoupit v pokladnách jednotlivých zámků či v prodejní síti Ticket Art. Více informací najdete v našem předchozím článku věnovaném Carmen „Operní klasika zazní opět na českých zámcích“ nebo na internetových stránkách projektu www.klasikapodhvezdami.cz, kde naleznete také termíny jednotlivých představení.

 Text: Anna Pajerová
Foto: Oficiální foto organizátora

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání