Plantáž: Od Čechova k hašiši

PlantážÚspěšná hra německého dramatika Davida Gieselmanna PLANTÁŽ se dočkala české premiéry ve čtvrtek 15. března v pražském Divadle Na Prádle. Nezávislý soubor Divadlo Letí uvádí toto dílo v podtitulu Hašišový muzikál ve větším než malém množství v režii Martiny Schlegelové. I když se Gieselmann inspiroval Čechovovým Višňovým sadem, moderní pojetí je hlavně o vztazích v komunitě, která žije v domě s plantáží hašiše.


Slavnostní večer uvedl Jiří Ornest, který vtipně vyhlašoval vítěze druhého ročníku Ceny Marka Ravenhilla pro nejlepší aktuální českou inscenaci nového dramatického textu. Slušivý červený kožich s plyšáky od Davida Černého si odnesl režisér David Šiktanc za inscenaci intelektuální frašky rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem „Hamlet je mrtev. Bez tíže", kterou loni uvedlo Činoherní studio z Ústí nad Labem. Slavný britský herec a dramatik Mark Ravenhill cenu sám předal a následně si i zahrál v premiéře „Plantáže“ místo Xindla X.

PlantážNa českou premiéru své úspěšné hry z roku 2006 se do Divadla Na Prádle přijel podívat také sám autor David Gieselmann a zřejmě i on byl příjemně překvapený, jak divadelní kus převedli tvůrci z Divadla Letí do lehce muzikálové podoby. O hudbu se postaral Tomáš Polák ze skupiny MIG 21, texty písní pak obstaral Xindl X, který v díle také hraje, ačkoliv na premiéře ho zastoupil Ravenhill. Plantáž už před necelými třemi roky začali hrát také ve Štúdiu Slovenského národního divadla a dodnes v ní září třeba Táňa Pauhofová, Zuzana Kanócz či Richard Stanke.

Zajímavý příběh vypráví o skupině převážně mladých lidí, kteří spolu žijí v domě kdesi u Berlína a na starost mají plantáž hašiše. Petr (Richard Fiala) a Tesa (Ondřej Novák) se živí jeho prodejem, jiní se snaží pracovat poctivě s menším či větším úspěchem. Například Simon (Tomáš Jeřábek) si už před pěti lety na tomto opuštěném venkově otevřel stánek s rychlým občerstvením, do kterého teď už ale nikdo nechodí. Naopak Joachim (Tomáš Kobr) zbohatl díky počítačovým programům, ale ostatním o tom neřekl. Do komunity přichází po rodinné tragédii Nataša, kterou ztvárnila ve své první divadelní roli zpěvačka Aneta Langerová. Ještě tu také bydlí Erich (Karel Zima) a Sandra (Eliška Boušková).

Časté debaty o ničem, třeba jestli koupit třetí kávovar, a nicnedělání je důležitým zabijákem času. A především kouření hašiše, kdykoliv to jde. Po vykouření špeků se často ukazují charaktery jednotlivých postav, jejich názory a nálady. Tuhle zaběhlou rutinu naruší až příjezd majitelky domu, prosté Lucie (Marcela Holubcová), která zbohatla v 90. letech jako DJka díky jednomu tanečnímu megahitu. S Lucií přijela z cest po Paříži, Ibize a dalších lokalitách ještě Patricie (Marie Štípková). Každopádně nyní je finanční situace Lucie zoufalá a v domě se začnou dít věci. Do toho všeho ještě přiběhne bláznivý chlap, který chce výkupné (při premiéře Ravenhill s vtipným překladem Dany Hábové).

PlantážJednoduchá scéna zachycuje kuchyň a obývák onoho domu. Ovšem prostory divadla jsou využity maximálně. Ať už můstek nad jevištěm, někdy i balkon či chodbička na kraji hlediště. Ovšem důležité jsou také dveře v zákulisí, které často práskají za naštvanými herci, ale i chodba divadla, do níž jsou z hlediště stále otevřené všechny vchody na pravé straně. Dialogy a jednotlivé scény ještě často doplňují záběry promítané na zadní stěnu. V předělech z ní promlouvá tajemný hlas.

Hudba i samotné písně jsou kvalitní a dobře doplňují děj. Zpívají průběžně všichni a vtipná je i poznámka ostatních poté, co poprvé zazpívá Nataša (tedy Langerová). Její herecká premiéra dopadla velmi obstojně. V téhle partě lidí a prostředí se jí zřejmě hraje dobře. Herecky pak září třeba Novák, Zima, Holubcová či Štípková, ale pozadu nezůstávají ani ostatní. Trefná hra Davida Gieselmanna o problémech současnosti sice trvá i s přestávkou tři hodiny, ale nudit se nebudete. Rozhodně vyrazte, třeba už nejbližší dvě neděle 18. a 25. března na první reprízy.

Text: Pavel Urban
Foto: Divadlo Letí

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

 

Plantáž: Od Čechova k hašiši

Úspěšná hra německého dramatika Davida Gieselmanna „Plantáž“ se dočkala české premiéry ve čtvrtek 15. března v pražském Divadle Na prádle. Nezávislý soubor Divadlo Letí uvádí toto dílo v podtitulu „Hašišový muzikál ve větším než malém množství“ v režii Martiny Schlegelové. I když se Gieselmann inspiroval Čechovovým Višňovým sadem, moderní pojetí je hlavně o vztazích v komunitě, která žije v domě s plantáží hašiše.

Slavnostní večer uvedl Jiří Ornest, který vtipně vyhlašoval vítěze druhého ročníku Ceny Marka Ravenhilla pro nejlepší aktuální českou inscenaci nového dramatického textu. Slušivý červený kožich s plyšáky od Davida Černého si odnesl režisér David Šiktanc za inscenaci intelektuální frašky rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem Hamlet je mrtev. Bez tíže, kterou loni uvedlo Činoherní studio z Ústí nad Labem. Slavný britský herec a dramatik Mark Ravenhill cenu sám předal a následně si i zahrál v premiéře „Plantáže“ místo Xindla X.

Na českou premiéru své úspěšné hry z roku 2006 se do Divadla na prádle přijel podívat také sám autor David Gieselmann a zřejmě i on byl příjemně překvapený, jak divadelní kus převedli tvůrci z Divadla Letí do lehce muzikálové podoby. O hudbu se postaral Tomáš Polák ze skupiny MIG 21, texty písní pak obstaral Xindl X, který v díle také hraje, ačkoliv na premiéře ho zastoupil Ravenhill. Plantáž už před necelými třemi roky začali hrát také ve Štúdiu Slovenského národního divadla a dodnes v ní září třeba Táňa Pauhofová, Zuzana Kanócz či Richard Stanke.

Zajímavý příběh vypráví o skupině převážně mladých lidí, kteří spolu žijí v domě kdesi u Berlína a na starost mají plantáž hašiše. Petr (Richard Fiala) a Tesa (Ondřej Novák) se živí jeho prodejem, jiní se snaží pracovat poctivě s menším či větším úspěchem. Například Simon (Tomáš Jeřábek) si už před pěti lety na tomto opuštěném venkově otevřel stánek s rychlým občerstvením, do kterého teď už ale nikdo nechodí. Naopak Joachim (Tomáš Kobr) zbohatl díky počítačovým programům, ale ostatním o tom neřekl. Do komunity přichází po rodinné tragédii Nataša, kterou ztvárnila ve své první divadelní roli zpěvačka Aneta Langerová. Ještě tu také bydlí Erich (Karel Zima) a Sandra (Eliška Boušková).

Časté debaty o ničem, třeba jestli koupit třetí kávovar, a nicnedělání je důležitým zabijákem času. A především kouření hašiše, kdykoliv to jde. Po vykouření špeků se často ukazují charaktery jednotlivých postav, jejich názory a nálady. Tuhle zaběhlou rutinu naruší až příjezd majitelky domu, prosté Lucie (Marcela Holubová), která zbohatla v 90. letech jako DJka díky jednomu tanečnímu megahitu. S Lucií přijela z cest po Paříži, Ibize a dalších lokalitách ještě Patricie (Marie Štípková). Každopádně nyní je finanční situace Lucie zoufalá a v domě se začnou dít věci. Do toho všeho ještě přiběhne do domu bláznivý chlap, který chce výkupné (při premiéře Ravenhill s vtipným překladem Dany Hábové).

Jednoduchá, téměř neměnná scéna, zachycuje kuchyň a obývák onoho domu. Ovšem prostory divadla jsou využity maximálně. Ať už můstek nad jevištěm, někdy i balkon či chodbičku na kraji hlediště. Ovšem důležité jsou také dveře v zákulisí, které často práskají za naštvanými herci, ale také chodba divadla, do níž jsou z hlediště stále otevřené všechny vchody na pravé straně, a kam postavy často unikají a utíkají, myšleno z domu. Dialogy a jednotlivé scény ještě často doplňují záběry promítané na zadní stěnu. V předělech z ní promlouvá tajemný hlas.

Hudba i samotné písně jsou kvalitní a dobře doplňují samotný děj. Zpívají průběžně všichni a vtipná je i poznámka ostatních poté, co poprvé zazpívá Nataša (tedy Langerová). Její herecká premiéra dopadla velmi obstojně. V téhle partě lidí a prostředí se jí zřejmě hraje dobře. Herecky pak září třeba Novák, Zima, Holubcová či Štípková, ale pozadu nezůstávají ani ostatní. Trefná hra Davida Gieselmanna o problémech současnosti sice trvá i s přestávkou tři hodiny, ale nudit se nebudete. Rozhodně vyrazte, třeba už nejbližší dvě neděle 18. a 25. března na první reprízy.

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání