EXCALIBUR: NEUMÍRAJÍCÍ LEGENDA

muzikál Excalibur - předposlední vystoupení
V neděli 23. 5. se v prostorách divadla Ta Fantastika odehrálo předposlední představení muzikálu Excalibur. Téměř vyprodaný sál se těšil na originální hudební zpracování, skvělé herecké obsazení i jedinečnou atmosféru. Byli jsme  u toho, přinášíme vám alespoň malé nastínění a ochutnání velkolepé show. Nabízíme také fotoreportáž a závěrem 3 top otázky na Lucií Vondráčkovou.

 
Příběh o králi Artušovi, legendárním meči a rytířích kulatého stolu zná snad každý. Středověká legenda vypráví o lásce, přátelství a cti, ale také o vášni, zradě a pomstě. Dosud nevíme, zda jsou Artušovské legendy vyprávěny na základě skutečných událostí, nebo jsou čistě smyšlené. Možná právě to jim však dodává své zvláštní kouzlo.

 

muzikál Excalibur - předposlední vystoupeníMuzikálové zpracování má velmi originální pojetí. Našimi průvodci jsou Morgana (Lucie Vondráčková), Artušova nevlastní sestra a Merlin (Martin Pošta), mocný kouzelník. Navzájem se doplňují a tvoří k sobě krásný protiklad – na temné straně intrikánka toužící po moci, krutá a nelítostná. A za dobro bojující starý kmet, jenž má ideál dokonalého krále, který se mu ale stále nedaří naplnit, neboť každý z jeho adeptů selže. Ač by se zdálo, že postavy jsou přesně definované, během příběhu se ukazuje i Merlinova stinná osobnost a Morgana závěrem dostává šanci stát se dobrou.

 

Samotný děj je rozdělen do jednotlivých obrazů, díky nimž se v příběhu nikdy neztratíte. Hned od začátku jste vtaženi do dění dynamickou silou, a to především díky netypickému hudebnímu zpracování, které v sobě nese sílu a energii. Zajímavé je, že během celého představení je na pódiu stále přítomna většina herců, i když se zpívají duety nebo sólovky. Všichni tak obohacují scénu a osobně to na mě udělalo větší dojem, než leckteré kulisy, které doplňují jiná představení.

 

Postavám Uthera (Václav Noid Bárta) a Igrain (Zlata Kinská), Artušových rodičů, je věnován sice malý prostor, rozhodně však na jevišti zazáří. Krásná a svůdná Zlata zavlní svými boky tak, že by jí odolal málokterý muž a vášeň, která Noida táhne k této krásce, z něj přímo srší. Artuš v podání Kamila Střihavky působí zpočátku nesměle, mnohdy legračně. Když jej vidíte co by zamilovaného mladíčka, věříte při pohledu na něj, že opravdu poletuje v sedmém nebi. A co by ne? Když se poprvé na jevišti objeví jeho milá Ginnevra (Iva Marešová), zatají se vám dech. Blonďatá herečka nejenže líbezně vypadá, ale i zpívá jako anděl. Kdo by se tak mohl divit, že chudák Lancelot (Viktor Dyk) podlehl jejímu kouzlu. Nutno však dodat, že Dyk by svým jedinečným šarmem a krásným projevem okouzlil snad každou ženu.

muzikál Excalibur - předposlední vystoupení

Příběh se dál odvíjí svou vlastní cestou. Soucítíte s hlavními postavami. Jejich tíhu osudu, smutek i neštěstí budete vnímat i v poslední řadě sálu. Herci často komunikují s publikem, které je tak stále na pozoru. Tu a tam přijde pěkný vtípek, někdy zase malé zamyšlení. Jako například Merlinovo prohlášení: „Bozi zešíleli, když stvořili ženy“.

Po dlouhé době si v muzikálu znovu zahrála Lucie Vondráčková, která si svou roli náležitě užívala. Ztvárnila Morganu s takovou chutí a energií, že byste před ní smekli klobouk. Speciálně pro Kulturní Puls nám odpověděla na top 3 otázky, týkající se muzikálu.


muzikál Excalibur - předposlední vystoupeníLucko, jaké pro vás bylo působení v muzikálu a co vám přineslo?
Morgana mě provází životem už více jak sedm let. Přineslo mi to spoustu nových kamarádů a kolegů, odneslo ještě více nervů a namožených svalů.

 

Máte nějaký osobní vztah k legendě o Excalibru a králi Artušovi?
Teď už je můj vztah samozřejmě velmi osobní. Je propojený se všemi peripetiemi, úspěchy, neúspěchy, láskami i neláskami za celé období, co tenhle kus hrajeme. Je to barevný a dramatický příběh a člověk doufá, že některé z emocí, které zná z jeviště, najde i cestou ve svém životě.

 

Muzikál bude pravděpodobně v září obnoven, chtěla byste v něm i nadále účinkovat?
Jsem ráda součástí projektů od začátku do konce. Někdy to z různých důvodů nejde, ale u Excalibru vidím nadějné vyhlídky.

Původně se zamýšlelo, že muzikál Excalibur skončí. Vzhledem k jeho velké návštěvnosti a popularitě se však zvažuje, že by mohl od září letošního roku pokračovat i nadále. Poslední představení je zatím na programu v neděli 13. června od 14 hodin v prostorách divadla Ta Fantastika. Vy se zatím můžete těšit na exkluzivní rozhovor s Viktorem Dykem, který vyjde na našich webových stránkách už tento týden.

 

FOTOGALERIE z představení Excalibur

 Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání